6 askerimizi şehit eden terörist öldürüldü

Hakkâri’nin Çukurca İlçesinin karşısındaki Metina Vadisi ile Şemdinli ve Derecik İlçeleri karşısındaki Zap, Avaşin ve Basyan bölgelerinde sürdürülen Pençe Kilit hava destekli kara harekâtı olumsuz hava şartlarına rağmen Mehmetçik tarafından kesintisiz sürdürülüyor. Bir grup teröristin Mehmetçiğin konumlandığı geçici üs bölgesine sızma hazırlığı içinde olduklarına dair yürütülen keşif, dinleme v gözetleme faaliyeti sonrasında operasyon için harekete geçirildi.

Metina Vadisi içinde yer alan Hirori bölgesinde kar kamuflaj kıyafetleriyle saldırı hazırlığı içindeki teröristlere yönelik Atak taarruz helikopteri ve Silahlı İnsansız Hava Araçlarıyla nokta hava harekatı düzenlendi.

Operasyonda 5 terörist silah ve teçhizatlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirildi. Öldürülen teröristlerden birinin sözde Metina cephesi hareketli takım sorumlusu Rüstem Devrim kod adlı Orhan Yakut olduğu belirlendi.

TÜRKİYE, SURİYE VE IRAKTA TERÖRİST FAALİYETLER

Terörist Orhan Yakut, İçişleri Bakanlığının en çok aranan teröristler listesinin 1 milyon lira para ödüllü Turuncu kategorisinde yer alıyordu.

10 yıldan beri terör örgütünün dağ kadrosunda hain saldırılarda yer alan terörist Yakut, Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi kırsalındaki Kato Dağı ile Mardin kırsalındaki Bagok Dağı ile Ömeryan bölgelerinde de sorumlu düzeyde faaliyet yürüttükten sonra Suriye’nin kuzeyine geçerek burada terör örgütünün silahlı kolu YPG saflarında da yer aldığı belirlendi.

Öldürülen teröristlerin üzerlerinde ele geçen örgütsel dokümanlar arasında bölgedeki üs bölgelerine saldırı planları, sınır karakolu ve yerleşkelere ait basit krokiler de ele geçirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x