Apple Vision Pro ön siparişleri tükendi ama CEO pek de umutlu değil

Apple, uzun zaman sonra bir seriden bağımsız ilk cihazını piyasaya sürdü ve Vision Pro ön siparişte tükendi. Artırılmış gerçeklik başlığı sadece tüketicilerin merakını uyandırmakla kalmadı aynı zamanda teknoloji alanındaki uzman isimlerden de beğeni topladı.

İngiliz The Times gazetesinin teknoloji editörlerinden Stuart Miles da Vision Pro’ya övgüler yağdıran isimlerden biri.

BEĞENİ YAĞDI

Kullanıcılara daha önce hiç olmadığı gibi bir 3D deneyimi sunan cihazı ilk defa geçen yaz denediğini belirten Miles, “Apple’ın başlığının iyi olduğunu söylemek yetersiz kalır. Yıllardır hazırlanmakta olan bu oyun, şu ana kadar denediğim en iyi karma/artırılmış/sanal gerçeklik deneyimiydi ve son on yılda çoğunu denedim ama ilk defa sanki bir film izlemekten yeni çıkmışım gibi hissettim. Güneşli bir öğleden sonra sinemada iki buçuk saatlik Marvel filmi gibi. Kendimi tekrar gerçek dünyaya döndürmek ve az önce katlandığım duyusal aşırı yükün üstesinden gelmek için biraz zamana ihtiyacım vardı” dedi.

Yıllar boyunca iPhone’u, iPad’i, Apple Watch’u ve daha birçok kategoride teknoloji dünyasının belirleyici ürünlerine sahip olan Apple, tek bir cihazdaki ekranla sınırlı olmak yerine etrafınızdaki alanda hem 2D hem de 3D olmak üzere çeşitli ekranlara ve deneyimlere sahip olabilmeyi sağlıyor.

GERÇEĞE ÇOK YAKIN

Miles izlenimlerinde şu satırlara yer veriyor: “Apple AirPods Max gibi tasarım estetiğiyle birinci sınıf bir görünüm sergiliyor. Bu, beklediğimden daha ağır olduğu anlamına geliyor, isteğe bağlı ekstra kafa bandı biraz fark yarattı, ancak uzun süre kullanırsanız bunun farkına varacağınız bir şey olacağından şüpheleniyorum.”

Miles, yaşadığı deneyimin gerçekliğe yakınlığını da şu sözlerle belirtiyor: “Gerçek değildi ama ona yakındı. Başlık taktığımın farkındaydım ama aynı zamanda saatim, iPhone’um, mobilyalarım ve tabii ki insanlar dahil her şeyi net bir şekilde görebiliyordum.

Resimlere bakmak, internette gezinmek, mesajlara bakmak ve dijital bir avatarla FaceTime görüşmesi yapmak gibi bazı sıradan şeylerden sonra, gerçekten nefes kesici ve bazen de distopik olan, neredeyse gözlerimi yaşartan anlar deneyimleme fırsatı buldum.”

Çünkü Vision Pro’nun asıl parladığı yer 3D filmleri ve etkileşimli grafik deneyimlerini yönetmek.

Miles, yine de bu teknolojinin nereye varacağı ve ne işe yarayacağı konusunda da tereddütlü: “Apple, yeni bilgi işlem deneyiminin ilk sürümüyle gerçekten çığır açıcı ve şaşırtıcı bir şey yarattı, ancak yine de tüm benzer deneyimlerde uğraştığım aynı sorudan muzdarip: Neden hayatımda buna ihtiyacım var?

Ancak buradaki fark, teknolojinin bana geleceği gösterecek kadar iyi olup olmadığı değil, Vision Pro’yu kullanma fikrinin insanları 3.499 dolar harcamaya yetecek kadar güçlü olup olmadığı.”

CEO TEMKİNLİ

Miles, bu soruyla izlenimlerini noktalarken Apple ön siparişinde cihaz tükendi bile. Ancak farklı açılardan da olsa Apple CEO’su Tim Cook’un da bu yeni cihazla ilgili bazı tereddütleri olduğu görülüyor.

Cook, Vision Pro’nun geleceği ya da teknolojiyi nasıl etkileyeceği ile ilgili pek de umutlu değil gibi. Vanity Fair’e verdiği bir röportajda cihazın geleceğini tahmin etmenin zor olduğunu söylüyor:

“Bazen noktalar birleşir. Ve seni hiç beklemediğin bir yere götürür.”

Cook, ilk defa geçtiğimiz haziran ayında tanıtılan cihazla da ilk defa poz veriyor.

Vision Pro’nun incelemelerinde, kullanıcının tamamen eğlence ve spora dalmasını sağlayan teknolojisi övgüyle karşılandı.

Film yönetmeni James Cameron da “İlk başta şüpheciydim. Apple’ın büyük tanrısı önünde eğilmiyorum ama gerçekten çok şaşırdım” diyerek beğenisini belirten isimlerden.

Ancak yine de bazı kesimler cihazın hâlâ ağır, pil ömrünün kısa ve kullanım alanının kısıtlı olduğunu söyleyerek eleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x