Çağdaş Türk Sanatının Önemli İsimlerinden Haluk Akakçe Hayatını Kaybetti

Türk çağdaş sanatının önemli isimlerinden ve çalışmalarıyla birçok ödül kazanan Haluk Akakçe’den acı haber geldi. Akciğer kanseriyle mücadele eden 53 yaşındaki ünlü sanatçı, bu sabah Nişantaşı’ndaki evinde hayatını kaybetti.

Çağdaş Türk sanatının önde gelen isimlerinden, dünya çapında ün kazanmış Haluk Akakçe bu sabah Nişantası’ndaki evinide hayatını kaybetti.

Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören Haluk Akakçe, video enstalasyonları, duvar resimleri, akrilik ile ahşap panel ve kâğıt üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınıyordu.

Birkaç gün önce, 30 Eylül’de Instagram hesabından,

‘Ruhlar evinden dönüş. Nasıl tanımlanır bilemediğim. Kocaman karanlık komadadan doktorların dokuz günlük mucizevi çabalarıyla geri döndüm. Hepinizi seviyorum.’ notuyla bu fotoğrafını paylaşmıştı.

Türkiye’nin uluslararası sanat camiasında tanınmasına önemli katkıda bulunan Akakçe’nin ödül kazanan eserleri bugüne kadar New York, Graz, Londra ve İstanbul’daki pek çok müzede sergilendi.

Kişinin kendini başka şekilde ifade edemediği zamanki ifade ediş biçimi olarak tanımlayan Akakçe, her sanatçının sorumluluğunun, toplumdan farklı olarak herkesin gidemediği o çizgiyi geçmek ve geri gelip bulgularını insanlarla paylaşmak olduğunu savunuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x