Dilan Polat ve Engin Polat’ın lüks araçları için yeni gelişme! İhale ile satılacak mı?

Milliyet.com.tr/ Kara para aklamak, vergi kaçırmak, örgüt kurmak ile suçlanan ve tutuklanan Dilan ve Engin Polat çiftine yapılan operasyon kapsamında el konulan otomobilleri Zeytinburnu’ndaki yediemin otoparkında görüntülendi. Peki el konulan araçlara ne olacak? Avukat Umut Metin ile Avukat Kerem Olcayto merak edilenleri cevapladı. İşte detaylar…

Avukat Umut Metin milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Burada önemli olan şey bu araçlar şu anda zapt edildi. Devlet diyor ki: Bunlar suçtan elde edilen gelirle elde edilmiş araçlar olabilir veya olmayabilir. Ben bunları zapt ediyorum. Suçtan elde edilen bir gelirse ileride bu devletin hazinesine geçirilebilir. Şu an yediemin otoparkına çekilerek tedbir konuluyor.

‘YARGILAMA SÜRECEK’

Bu durumu vatandaşlar çok karıştırıyorlar. Devlet şu an bu araçlara el koymadı. Şu anda müsadere yok tedbiren araçlar otoparklara alınıyor. Bu arada yargılamaları sürecek.

Yargılama sürecinde beraat ederlerse bu araçlar kendilerine verilecek. Ceza alsalar bile araçların müsadere edilme ihtimali vardır.

54.MADDEYE DİKKAT: DEVLETE AİDİYETİNE KARAR VERİLEBİLİR

Eşya müsaderesi diye bir hüküm var. 54. madde, diyor ki kasıtlı bir suçun işlenmesinde kullanılan veya suçun işlenmesinde tahsis edilen, suçtan meydana gelen eşyanın müsaderesine hüküm olunur. Burada bu kişilerin işlediği bir suç varsa bu suçtan bu eşyanın meydana geldiği ortaya konulursa bu arabaların devlete aidiyetine karar verilebilir.

Bugün yapılan şey müsadere değil yani ‘devletin mülkiyetine geçsin’ durumu değil. Zapt altına alındı, otoparka çekildi.

HANGİ DURUMDA DEVLETİN MÜLKİYETİNE GEÇER?

Uyuşturucu madde satışı üzerinden örnek vermek gerekirse uyuşturucunun satıldığı bir otomobil düşünelim. Burada devlet zapt eder, araçta uyuşturucu madde kullanıldığı tespit edilirse devlet tarafından el koyma ile müsadere edilir yani devletin mülkiyetine geçer.

‘SUÇA DAHİL OLMAYAN KİŞİNİN İSE EL KONULAMAZ’

Eğer kişi araçta uyuşturucu taşımadığını ifade ederse, suça dahil olmayan iyi niyetli başka bir kişinin ise buna el konulmaz. Belki araçların ruhsat sahipleri başkası olabilir. ‘Mülkiyet sahibi kim, suç ile bağlantılı mı, suçtan elde edilen eşya mı?’ ona göre belirli olacak.

ARAÇLAR İHALE YOLUYLA SATILABİLİR Mİ, BU NE ZAMAN OLUR?

Bu araçlar şu anda satılamaz. Mülkiyet hakkı Anayasa tarafından korunan bir haktır. Bu kişilerin suçlu olduğuna dair karar verilmesi halinde bunlar satılır. Devletin mülkiyetine de geçmez.

ARAÇLARIN POLAT ÇİFTİNE İADESİ SÖZ KONUSU OLUR MU?

Araçların iadesi için tabi ki beraat etmeliler, ya da bu araç açısından ceza ile suç bağı kurgulanamayabilir. Örneğin Dilan Polat’ın bir akrabasına ait araçtır. Ancak kendisi ‘benim aracım’ diye bunu kullanıp görüntü vermiştir. Bu araç gerçekten bir başka kişiye aitse aracın müsaderesine karar verilemez.

‘SÜREKLİ KULLANIYORSA ARAÇ ZAPT EDİLİR’

Bunun tersi de yapılabiliyor. İnsanlar yakınları üzerine araçları yapabiliyor. O halde bu kişi aracı sürekli kullanıyorsa araç zapt edilir.

Şu anda bu araçlar devletin mal varlığına geçmedi, yargılama devam ediyor. Bunlar sadece el konulan ancak devletin mal varlığına geçmeyen araçlar.”

AVUKAT KEREM OLCAYTO: ARAÇLAR İHALEYLE SATILABİLİR

Avukat Kerem Olcayto ise açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “El konulan araçlarla ilgili yargılamanın tamamlanması beklenecek. Yargılama tamamlandıktan sonra bahsi geçen araçlar yargılama sonunda ceza çıkarsa, kara para aklama ve diğer iddialar mahkeme sonucunda kesinleşirse bu millileştirilmiş olacak. Bu araçlar satılacak.

EL KONULMASININ SEBEBİ NEDİR?

İddia edilen suçlar neticesinde araçlar satın alınmış olabilir. El konulmasının sebebi de budur. Eğer kara para aklama suçundan cezalandırılırsa bu el konulan mallar tamamen devletin eline geçecektir.

İHALE YOLUYLA SATILABİLİR Mİ?

İhale yoluyla da satılabilir. Bunların satışından elde edilecek gelir devletin burada uğradığı zarara karşılık olacaktır.

ARAÇLARIN GERİ İADESİ SÖZ KONUSU MU?

Aksi durumda geri iade edilir. Eğer beraat ederlerse bu geri iade edilir. Bu şu anda tedbir niteliğindedir aleyhine sonuçlanırsa kesin nitelik taşıyacak ve devlet bunu alacak. Tamamıyla tasarrufu devlete geçmiş olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x