İkizköylüler ‘Akbelen’e adalet’ için mahkemeye yürüyor: ‘Biz bitti demeden bitmez’

Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı doğa nöbeti başlatan köylüler ve çevreciler, bugün görülecek Akbelen Ormanı’nın maden işletmeciliğine tahsisinin iptali ve maden işletme ruhsatı ile izninin iptali davası için Muğla İdare Mahkemesi’ne yürüdü.

Akbelen yeni nöbet alanından yürüyüşe başlayan Akbelen direnişçileri, İkizköy’ün çıkışına kadar yürüdü. Buradan araçlarla Milas karayoluna geçen İkizköylüler, burada Milas ve Bodrum’dan direnişe destek vermek üzere gelenlerle buluştu. Burada bir açıklamada bulunan İkizköylüler, Geyik ve Mumcular barajlarının kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalması ve bu su kaynaklarının Bodrum, Güllük ve Milas için önemine değindi. İkizköylüler, Çamköylüler, Karacahisarlılar ve Bodrumlular, Muğla’da Mahkemeye yürüyecekleri noktaya doğru araçlarıyla harekete geçti.

İkizköylüler iki kilometrelik adalet yürüyüşü için yola çıktı. Köylüler arasında yaşça büyükler de bulunuyor ancak çok hastalığı olan ve yürüyemeyecek durumda olan vatandaşların yürümeden direkt mahkemeye götürüleceği bildirildi.

‘BİZ BU YOLDA HAKLIYIZ, BU GÜCÜMÜZÜ HAKLILIĞIMIZDAN ALIYORUZ’

İkizköylüler yürüyüş öncesi açıklamalarda bulundu. İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Nejla Işık, şu ifadeleri dile getirdi:

“Bu mücadeleye zaten topraklarımız, köylerimiz için çıktık. Yanılırlar! Bize bu kadar baskı yapıldı 24 Temmuz’dan bu yana. Kafamızı devekuşu gibi evin içine koyalım da ‘istediğimiz gibi burada maden açalım’ dediler. Yok öyle yağma! 40 senedir burada iliğimizi kemiğimizi sömürdüler. Bundan sonra buna fırsat vermeyeceğiz. Akbelen Ormanı kesilmiş olabilir. [Ağaçlara işaret ederek] Daha ileride görüyorsunuz kızılçam ormanlarımız var, zeytin ağaçlarımız var. İnsanlar ve tüm canlılar için en temel hak nedir? Toprak, hava, sudur, değil mi? Bizim mücadelemiz bu üçü içindir. Elektiriksiz durulur ama havasız, susuz, oksijensiz, topraksız yaşanmaz. Vicdanı, aklı, merhameti olan hiçkimse çıkıp da bizim karşımıza bunun aksini iddia edemez. Biz bu yolda haklıyız, bu gücümüzü haklılığımızdan alıyoruz. Sonuna kadar gideceğiz. Bu uğurda ölmek varsa gerçekten öleceğiz. Ölmek var, dönmek yok!”

Ne olmuştu?

740 dönümlük Akbelen Ormanı, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerini işleten Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji tarafından kesilmek istenmişti. 2021 yılında başlayan süreçle birlikte, İkizköylüler, ağaçlar kesilmesin diye ormanda kendilerine ait alanda nöbete başlamış, YK Enerji hakkında yasal yollara başvurmuştu. Akbelen Ormanı’nı kömür sahası olarak kullanmak isteyen YK Enerji’nin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı izinlere karşı açılan davalarda pek çok kez yürütmeyi durdurma kararı alınmış, fakat mahkeme kararları uygulanmamıştı. 2 yıldır devam eden eylemlerde farklı zamanlarda şirket tarafından ormana gönderilen işçiler, ağaçları kesmek isteyince yine jandarma müdahalesi ile karşılaşılmıştı. İkizköy Çevre Komitesi tarafından yapılan açıklamalarda, bugün için ormana girileceği ve ağaçların kesileceği belirtilmişti. Jandarma gözetiminde başlatılan ağaç kesimine karşı köylüler yetkilileri yasalara uymaya çağırıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x