Xiaomi 14 serisinin bu detayı şaşırttı

Xiaomi, Çin’de en yeni amiral gemisi serisi olan Xiaomi 14’ü resmi olarak tanıttı. Şirket, bu telefonlarla birçok yükseltmeyi kullanıcılara sunuyor. Bu yükseltmelerden biri de ekranları. Xiaomi, ekran paneli konusunda bu kez Çinli bir tedarikçi olan TCL CSOT ile iş birliği yaptı.

Xiaomi 14 serisinin ekranları, önceki nesle kıyasla %17 daha enerji tasarruflu çalışıyor. Xiaomi 14 ve Xiaomi 14 Pro’nun ekranları neredeyse aynı özelliklere sahip. Ancak standart modelde ekrana dair birkaç farklılık bulunuyor. Xiaomi 14, 6.36 inç ekran boyutu ve 2670 x 1200 piksel (1.5K) çözünürlüğe sahip. Ayrıca bu modelde 460 PPI piksel yoğunluğu bulunuyor. Xiaomi 14 Pro modeli ise 6.73 inçlik daha büyük bir ekrana sahip ve 3200 x 1440 piksel (2K) çözünürlüğünde çalışıyor. Bu modeldeki piksel yoğunluğu ise 522 PPI.

İki modelin ekranlarında da TCL CSOT ve Xiaomi’nin ortaklaşa geliştirdiği C8 adlı yeni bir ışıltı malzemesi kullanılıyor. Bu yeni malzeme, enerji tüketimini önceki nesle göre %17 oranında azaltıyor. Ayrıca 3.000 nit’e kadar yerel zirve parlaklık seviyesini destekliyor.

Xiaomi 14 serisinin bu detayı şaşırttı

Bu ekranlar, 10 bit 1-120Hz LTPO ekran teknolojisini destekliyor ve yazılım tabanlı olarak 12-bit renk derinliğine sahip. 240Hz doğal dokunma örnekleme hızına sahip olan bu ekranlar, yazılım tabanlı olarak 2160Hz anlık dokunma örnekleme hızını destekliyor. Ayrıca DCI-P3 renk gamının %100’ünü kapsıyor ve Dolby Vision, HDR10+ ve HDR Vivid gibi birçok HDR standardını destekliyor. Her iki modelde de delikli ekran tasarımı bulunuyor. Ancak Pro modelindeki ekran hafif kavisliyken, standart model tamamen düz bir ekrana sahip.

Xiaomi 14 Pro‘da, Xiaomi Dragon Kristal Cam ile korunan ultra ince bir ekran altı parmak izi sensörü bulunuyor. Standart modelde ise bu teknoloji bulunmuyor ve ekranı adı belirtilmemiş bir camla korunuyor.

Son olarak, Xiaomi 14’ün çerçeveleri düz ekranlı bir akıllı telefonda şimdiye kadarki en ince çerçevelere sahip. Üst çerçeve sadece 1.61mm kalınlığında ve alt çerçeve biraz daha kalın, 1.71mm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x