Yaşar Okuyan hayatını kaybetti… Sırlarıyla öldü… Komünist kardeşin ülkücü abisi…

Geçirdiği iç kanama nedeniyle yoğun bakıma alınan ve entübe edilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında, 2 Haziran’da kaybettiği abisi Arif Ekim Okuyan’dan 6 ay sonra hayata gözlerini yumdu.

Başkent Üniversitesi Hastanesi’nden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sayın Yaşar Okuyan bu sabaha karşı hayatını kaybetmiştir. Uzun süredir hastanemizde tedavi altında olan Yaşar Okuyan’ın sağlık durumu son haftada ağırlaşmış ve 26 Aralık 2023 tarihinde saat 02.46’da tüm çabalarımıza karşı çoklu organ yetmezliği ile hayatını kaybetmiştir. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz.”

SIRLARIYLA ÖLDÜ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı CHP’li Yaşar Okuyan bir televizyon kanalında katıldığı programda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında konuşmuştu.

Okuyan “Eğer Meral Akşener masayı dağıtırsa elimde belgeler var onu sokağa çıkarmam” sözleriyle gündem olmuştu.

“İYİ Parti ile ilgili İzmir’de en az 5-6 milletvekili çıkarır diyordum. Geçen hafta da kongrelerine gittim, ancak bu görüşümü geri aldım. Çünkü Meral Akşener ve yanı başında olan 2-3 kafadarın ucuz politika ve zikzaklarıyla giden bir durum var. Şu anda Kılıçdaroğlu kazanamaz algısını yaratan kim?” diyen Okuyan “Partisi yüzde 10 aldı, kendisi ise yüzde 7’de kaldı. Kaldı ki o masayı dağıttığı anda, sayın Akşener ile ilgili ben ve benim neslin elinde belgeler ve dosyalar var. Beni burada konuşturmasın. Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile ilgili Parti’nin içinde olan konuşmaların hepsi onun bilgisi ile oluyor” ifadelerini kullanmıştı.

Okuyan, bu dosyayı CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na verdiğini iddia ederek, “Kılıçdaroğlu’na ben bunu 1 sene önce masa kurulurken söyledim. 3 gün önce de hatırlattım ve ona bir dosya verdim. Meral Hanım ile ilgili bir dosya verdim. O kullanmayacak onu ben kullanacağım” ifadelerini kullandı.

Bu olay ardından İYİ Parti ile o dönem ittifak yapan CHP, Okuyan’ı partiden ihraç etmişti.

KENDİSİ ÜLKÜCÜ KARDEŞİ KOMÜNİST

12 Eylül öncesinde MHP’nin Genel Sekreter Yardımcısı olan Yaşar Okuyan ülkücü hareketin yetkili ve etkili isimlerindendi… Kendisinden 4 yaş küçük kardeşi Arif Okuyan ise o yıllarda Türkiye Komünist Partiliydi…

Kardeş Arif Okuyan, abisinin MHP’li olması üzerine kendisiyle aynı soyadı taşımak istemedi. 1978’de soyadını mahkemeye başvurarak Ekim olarak değiştirdi.

O süreçte 10 yıl boyunca görüşmeyen ikili, Yaşar Okuyan’ın cezaevinden tahliye olduğu 1982 Ağustosu’nda tekrar görüşmeye başladı.

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İ SAKLADI

1980 Askeri Darbesi’nde Yaşar Okuyan, Alparslan Türkeş’i 3 gün boyunca Sağlık eski Bakanı Halil Şıvgın’ın evinde sakladı. Türkeş’i evine Okuyan’ın getirdiğini söyleyen Şıvgın, o anları ise şöyle anlatmıştı;

“Yaşar Okuyan getirdi bana geleceği haberini. Yaşar Okuyan, “Komünistler darbe yapacak” diye telaşla geldi bana. Eğer komünistler darbe yapıyorlarsa, karşılarındaki en önemli grup ülkücüler olduğuna göre, MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş’i izliyor olmaları lazım diye endişelendim doğrusu. O an aklıma, bizim yanımızda olduğunu tespit edip baskın yapabilecekleri geldi. Eşimin hamile olması dolayısıyla çatışma olursa onu nasıl uzak tutabiliriz? Neler olabilir diye oldukça endişelendiğimi hatırlıyorum. Ama darbenin mahiyeti hakkında benim bilgilerimle Yaşar Okuyan’ın bilgileri oldukça farklıydı.”

BERABER ANAVATANA KATILDILAR

İki kardeş yıllar sonra barışınca Turgut Özal’ın Anavatan Partisi’ne katıldı. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yapan Yaşar Okuyan daha sonra CHP dahil farklı partilerde görev aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x